Jak odciągnąć dziecko od komputera

Lut 3, 2018 by

Tyle atrakcyjnych gier czeka na malucha w komputerze! Tak bardzo wszyscy przyzwyczailiśmy się do grania naszych dzieci na laptopach, telefonach i tabletach, że prawie nie zwracamy na to uwagi, ale czy wakacje nie są dobrym momentem na to, by odgonić pociechy od tej elektroniki i znaeźć im całkiem zwyczajne zajęcie, które trochę przygotuje je do obowiązków czekających na dzieci w dorosłym życiu?

 

Zapomniany świat zabawek

Tylko rodzic wie, że świat zabawek może być dużo ciekawszy niż migająca grafika komputerowa. Jak zachęcić dziecko do innej, kreatywnej zabawy? Sprowokować do zabaw, które bardziej rozwijają niż odtwórcze uczestniczenie w wirtualnej rzeczywistości. Poza tym w laptopie bohater ginie i wstaje, ginie i wstaje. Tak nigdy się nie dzieje naprawdę i dobrze jest od czasu do czasu dziecku o tym przypomnieć. Przecież, gdy pracuje wyobraźnia, dziecko o wiele lepiej się rozwija, osiąga lepsze wyniki w szkole. Mini sprzęt agd dla dzieci ze świata zabawek pozwoli wcielić się małej dziewczynce (a może nawet chłopcu? Kto to wie czy nie polubi sprzątania lub gotowania?) w rolę mamy, cioci, czy starszej siostry. Taka zabawka kuchnia nauczy ją pomagać dorosłym w wykonywaniu codziennych obowiązków. A to przecież ma ogromne znaczenie.

 

Realny świat w zabawie

W dorosłym życiu, niestety, trzeba sprzątać, prać, gotować. A nauczone od małego i przyzwyczajone do tego dziecko, nie będzie odbierało codziennych zajęć jako przykrych, ale uzna je za naturalne. Dlatego zestaw kuchenny dla dzieci to świetny pomysł, by maluch mógł nauczyć się obowiązków domowych. Niech odkryje, jak buczy zabawkowa pralka, miga światełkami kuchenka do gotowania lub działa frytownica. Przecież każdy maluch chętnie zajada frytki. Mając akcesoria kuchenne dla dzieci może sam  przygotować je „jak prawdziwe”. Tutaj można wykonać pranie, podzielić rzeczy na kolorowe i białe. Pralka buczy i wiruje jak ta w domu, w łazience.   Mała maszyna szyje jak prawdziwa i można naprawdę złączyć dwa kawałki materiału. Takie zabawy przybliżają prawdziwe życie. Nic wirtualnie się nie odbywa, każdą rzecz można dotknąć i sprawdzić.  Prawda, że fajne? A komputer? A komputer może poczekać.

Related Posts

Tags

Share This